Slamet slamért – költészet napja Arnóton

Április 11-e a magyar költészet napja. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt. A rendezvényeken általában klasszikus és kortárs költők versei szerepelnek, melyeket gyakran diákok vagy éppen a ma élő szerzők tolmácsolnak. Arnóton ezúttal hatodik alkalommal tartottak költészet napi rendezvényt, melyen az érdeklődők a klasszikus szépirodalmi művek helyett a Slam Poetry világába kaphattak betekintést.

S hogy mi az a Slam Poetry? Pontosabban mi nem: nem versfelolvasás, mert első hallásra is érthető a szöveg és többnyire fejből mondják, színpadi elemekkel tarkítva. Nem színházi előadás, mert nincs előzetes forgatókönyv és nem rap, mert nincs alatta zene és nem szükséges a kötött ütemes lüktetés.



Kicsit mégis rap, mert az utca nyelvén szól, aktuális témákról, hétköznapi emberektől, hétköznapi embereknek. Kicsit mégis színház, mert az egyes versek előre megtervezettek, begyakoroltak és az előadók a szavakon kívül egész testüket bevethetik. Kicsit mégis vers, mert többnyire van benne rím, hasonlat és metafora.



A Slam Poetry a nyolcvanas évek közepén jelent meg, mint önálló előadói műfaj.
– Ez egy kötetlen stílus, amiben az egyetlen szabály, hogy a slammernek néhány perce van a színpadon a szavalásra, hogy érveljen, meggyőzzön, megnevettessen, szórakoztasson, elgondolkodtasson és sikert arasson. Még akkor is, ha ezt néha a nyugalom megzavarására alkalmas mondatokkal teszi, mert hogy a műfaj tág keretei erre is lehetőséget adnak – mondta Horváth Judit kultúráért felelős önkormányzati képviselő, aki országos tehetségek és helyi fiatalok bevonásával szervezte az idei műsort.



A Művelődési Házban Bájer Máté, Irlanda Máté és Ozsváth Cseke Gergő slammerek tartottak előadást, akik önálló költeményeiken keresztül a családon belüli erőszakról, elvándorlásról, rasszizmusról, szerelemről, politikáról fejtették ki kendőzetlen véleményüket. A különböző témákat a Sky Fanatic együttes frontembere, Nahaj Péter, valamint Nahaj Máté zenéje vezette át, akik egy saját dalt is írtak erre az alkalomra, illetve a helyi műsorokban gyakran feltűnő Kovács Gabriella és Horváth László is bemutatkoztak.

Horváth Judit örömmel számolt be arról, hogy a költészet napi rendezvényük iránt egyre nagyobb az érdeklődés, ami szerinte annak is köszönhető, hogy népszerű előadókat hívnak: 2013-ban az Anna and the Barbies frontemberei, 2014-ben a Maszkura és a Tücsökraj fogadta el a meghívásukat, tavaly pedig az Alsózsolcán rendezett kistérségi zenei tehetségkutató verseny felfedezettjei adtak műsort.

Kojsza Péter

Hasonló anyagaink

Láss a polcok mögé!

Útjára indult a Bors Alapítvány és a Magyar Természetvédők Szövetségének tudatos fogyasztással kapcsolatos fotókiállítása.